Cégöröklés alatt sokszor az alapos és szisztematikus tervezhetőségen kívül álló és személyes okból bekövetkező családon belüli tulajdonátszállást értjük. Ideális esetben nem kell ennek tervezhetetlennek lennie, megfelelő tudatossággal ez sem csúszik ki a kezünkből és a tulajdonosok által irányított lehet. Mint minden tulajdonosváltáskor ebben az esetben is alapvetően tulajdonrészek cserélnek gazdát, bár a köznapi szóhasználatban csak cégekről beszélünk. A tulajdonrész mint egzakt kifejezés hangsúlyozása a cégöröklés esetében különösen fontos.
Szerencsés véletlen, hogy a témáról nemrég egy olyan jelentős családi vállalkozás tulajdonosával beszélgethettem, akit nagyon régen ismerek, soha nem volt üzleti kapcsolatunk s ennek megfelelően semmilyen érdektalálkozás sem befolyásolta beszélgetésünket. Az élet hozta így. Megkísérlem a beszélgetést és annak tanulságait a következőkben reprodukálni.
Örülök Feri, hogy néhány hete megint összefutottunk az érettségi találkozón. A többség humán vagy orvosi pályára ment, vállalkozó nem lett szinte senki, céges felsővezetőre sem emlékszem rajtad kívül. Érdekes, amivel most foglalkozol és az is, amit meséltél a családi vállalkozásokkal kapcsolatos munkádról. Különösen megérintett a cégöröklésről szóló tapasztalatod.
Igen Balázs, erről tényleg csak veled lehet beszélgetni. Látom érdekel a téma, csak nincs valami aktualitása?
A cégöröklés bármikor aktuálissá válhat
Közvetlen aktualitása szerencsére nincs, de azért elgondolkoztam azon, hogy vajon mi történne, ha én egyik percről a másikra kiesnék a cégből. Azt vettem észre, hogy minél mélyebben beleástam magam a gondolatba, annál súlyosabbnak és egyben komplikáltabbnak láttam a következményeket.
Ez pontosan így van. Amivel nem foglalkozunk és részleteiben nem ismerjük, arról gyakran azt hisszük sokat tudunk és egyszerűnek tűnik. Nézz rá a Dunning-Kruger hatás blogcikkemre 😊. A váratlan cégöröklésről ugyanúgy nem szívesen beszél az ember, mint ahogy például a betegségekről sem. Pedig bárkit elérhet egy nem tervezett munkaképtelenség vagy akár egy tragédia is. És máris a cégöröklés témánál vagyunk.
Nem vagyok ijedős, átéltem már sok stresszes időszakot, sőt krízishelyzetet is, de most érzem, hogy evvel foglalkoznom kellene. Beszélj nekem egy kicsit erről, mire figyeljek? Mik a tapasztalatok?
Nézd, nálatok egy kifejezettem nagy családi cégről van szó, amely egyedi termékeket gyárt, laborbútorzatot a legkülönfélébb ágazatok számára speciális anyagokból. Közbeszerzéseken nem indultok, jelentős az export is. Minden egyedi, nincsenek rutin megoldások. Te vagy a cég arca, Te vagy a cég fő „üzletkötője” is. A külföldi partnerek szinte csak a Te szavadban bíznak, Neked minden nagyobb megrendelés mögé kell állnod személy szerint is. Te vagy a garancia nem pedig a szerződés. Igaz ez Balázs?
Ez így persze igaz, de azért vannak megbízható és régi munkatársaim is. A napi stressz sem fáraszt, de az igaz, hogy kopunk…
Ugye van egy sor vagyon- és felelősségbiztosításotok mindenféle dologi kárra. Esetleg családi biztosításotok is előre nem látható biztosítási eseményekre. De arra, hogy Te kiesel váratlanul a cég életéből, arra majdnem biztosan nem. Igazam van? Megkímélnélek a legrosszabbal való ijesztegetéstől, de gondoltál már arra, hogy ha váratlanul magatehetetlen leszel vagy egyszerűen hirtelen meghalsz és kiesel a napi munkából mi lesz a céggel?
Nem. Erre így nem. Kezdek elbizonytalanodni. Mesélj tovább!
Azt mondtad, Te vagy az egyetlen meghatározó többségi tulajdonos, Te vagy az egyedüli banki aláíró, bár a kódot odaadtad a bizalmi pénzügyeseknek, hogy használják. Nincs más egyedüli cégjogi aláíró sem de van két cégvezetőd, akik együttesen aláírhatnak, de csak kereskedelmi témákban.
Szerinted mit fognak ők csinálni, ha Te esetleg eszméletlenül fekszel valahol? Hát elmondom neked. A pénzügyes kollégák azonnal beszüntetik a „kéz alatt átadott” banki kódok használatát, leáll a pénzforgalom. A két együttesen aláíró kolléga sem fog semmit ellenjegyezni addig, amíg a taggyűlés ezt a jogukat meg nem erősíti. Taggyűlés meg nem lesz, nem lehet tartani. Áll minden. Nincs „B”-tervetek. Csúcsvezető nélkül még rövid távon sem fog működni a cég.
Elég ijesztő. Azt hittem, hogy a kollégák azért viszik a céget egy ilyen esetben.
Ők minden bizonnyal nagyon lojális és jó szakemberek. De ez a helyzet nem szakmai kérdés, hanem tulajdonosi terület, azaz ők ezen a terepen nem mozognak otthonosan. Érthető az óvatosságuk, érthető, hogy nem szeretnének olyan hibát elkövetni, amiért majd később felelősségre vonják. És még azt sem tudják kik lehetnek majd ezek.
Az egyik ismerős tanácsadó és egyben menedzser közvetítő társcégnek volt egy azonnali megbízása, ahol a megbízó cég aktív operatív tulajdonosa váratlanul elhalálozott. Mindent ő tartott kézben és az özvegy csak annyit tudott a munkába álló határozott időre szerződtetett menedzsernek megmutatni, hogy hol van a cég helyileg.
Mit csináljak akkor?
A legrosszabbra kell felkészülni, akármilyen csúnyán is hangzik.
Tudatos felkészülés
Józanul, szakmailag mi a teendő?
Amit mi mindenkinek ajánlunk és nem kerül semmibe az a kérdéssel való tudatos foglalkozás. A váratlan és az előbb-utóbb mindenképpen bekövetkező helyzetre is tudatosan kell készülni. Ebben nem is a Te meggyőzésed lesz nehéz, hanem a többi érintett bevonása. Lehet, hogy hárítással fogsz először találkozni.
A szilárd elhatározás az első és talán legfontosabb lépés.
Ha ez megvan, a többi már sokkal könnyebb. Én a következő lépéseket venném sorba:
Kockázatkerülés
Személyes kockázatkerülés. Ezt nem fejteném ki nagyon részletesen. Vigyázz az egészségedre, vegyél részt szűréseken. Már ne nagyon kísérletezz új extrém sportokkal és ne gondold, hogy eljött a második fizikai értelemben vett aranykorod.
Ami a nyugati nagyvállalkozóknál magától értetődő szabály az még itthon szokatlan: ne utazzon minden családtag együtt. Találkozzatok a célállomáson, de ne együtt utazzatok.
Kössél olyan biztosítást, ami olyan jelentős összegű, amiből egy azonnali, magas színvonalú átmeneti menedzser szerződtetése lehetővé válik, mert nem biztos, hogy a cég pénzéhez hozzá lehet jutni. Csak erre legyen a biztosítás felhasználható és legyen benne bő kedvezményezetti rangsor.
Önjáró cég
A cég struktúrájának és folyamatainak standardizálása és dokumentálása. A vezetők tudatos felkészítése és belső szabályzatban is rögzített felhatalmazása az önálló munkára. A cégnek önjárónak kell lennie. Ez nem jelenti a stratégiai döntések átadását, de az üzemeléshez szükséges döntési jogköröket biztosítani kell.
És nem csak vészhelyzetben, hanem már most is. Ennek a kialakításában egy-egy gyakorlatorientált segítség, azaz tanácsadó nagyon hasznos. Tehermentesít a kínos intézkedések alól, érzelemmentesen standardizálja a folyamatokat és dokumentálja azokat. Elkészíti az erre vonatkozó szabályzatokat, utasításokat. Hidd el megéri. Arra figyelj csak, hogy gyakorlaton edzett legyen a tanácsadó. Csak elméleti háttérrel nem lehet messze jutni.
El kell érni, hogy ha bárki kiesik a vezetésből, a cég legalább egy évig fennakadások nélkül működjön.
Tulajdonrészek írányított jövője
Bármilyen kínos is, de el kell rendezni a tulajdonrészek jövőjét. Volt egy üzletember ismerősöm, aki váratlanul elhunyt. Nem volt rendezve a dolog és ott állt a cég az aktuális és a korábbi házasságból származó, valamint a házasságon kívül született örökösökkel. Volt, aki évek óta nem is tartotta a kapcsolatot a családdal és valahol távoli külföldön élt. Már a felkutatása is hosszú hónapokat vett igénybe. A taggyűlés még az ügyvezetőt sem tudta megválasztani. Tragédia minden oldalról. Nem is beszélve az elaprózott jövőbeni tulajdonrészekről.
Erre szakosodott ügyvéddel kell ezeket elrendezni. Szinte mindent lehet időben szabályozni, de nagyon válogasd meg melyik ügyvédet vonod be. Persze a családdal is egyeztetni kell, nálatok békések a viszonyok, nem lesz nehéz. De nem mindenhol van ez így.
Örökösödési adó, illetékek
Minden olyan jellegű kérdés, ami az esetleges örökösödési adóra vagy örökösödési illetékre vonatkozik, nagyon mély elemzést igényel. Ugyanez vonatkozik az üzletrész ajándékozásra, illetve általánosságban is az örökösödést bármilyen formában érintő szerződésre. Ezek a témák tipikusan azok, amiket csak adószakértővel, szakjogásszal szabad intézni. Ne próbáld magad, nagyon szerteágazó kérdések ezek és egy hibás döntés később már nem korrigálható.
Vagyonkezelő
Gondold végig, hogy perspektívájában a vagyon biztonságát és gyarapodását nem lenne-e érdemes bizalmi vagyonkezelőre bízni vagy esetleg családi alapítványt létrehozni. Mindkét jogi instrumentum jól van szabályozva. Az adójogi részét is nagyon részletesen és kedvezően dolgozták ki a jogalkotók. Megállja a helyét nemzetközi mércével is. Kár, hogy kevesen élnek vele.
Van már ebben a témában nagyon járatos bizalmi vagyonkezeléssel foglalkozó szakértő cég. Csak a legjobbakkal érdemes dolgozni. Ha kell segítek ebben és összehozlak azokkal, akik a nemzetközi gyakorlat mellett könyvet és értekezéseket is írtak a témáról.
Családi alkotmány
Ha valódi békés jövőt szeretnél, gondolkozz el a családi alkotmányon is. Ma ez még ritka Magyarországon, de ahol a sokadik generáció viszi az üzletet szinte elkerülhetetlen. Ez minden későbbi kellemetlenséget ki tud küszöbölni. Érdemes a tapasztalatokról konzultálni a két családi vállalkozásokat tömörítő egyesülettel is. A a CSVOE és a FBH-H jöhet szóba.
Amit most felvázoltál az egy nagyobb csomag, mint gondoltam. Ezek azok a kérdések, amik bár közvetlen azonnali hasznot nem hoznak, de jó tulajdonosként kell vele foglalkozni. Szokatlan, mert eddig akármit csináltam, előbb-utóbb számszerűsíthettem a hatását.
Ne feledkezzél el arról sem, hogy az előbb elmondottak nem csak az öröklésnél lehetnek elengedhetetlenek, hanem egy esetleges cégeladásnál is. A cégeladást megelőző felkészítés lépései jelentős részt megegyeznek az előbbiekkel. Hasonlóak a lépések akkor is, ha a cég tőzsdére kerül. A felkészítés bár hosszadalmas, de egy sikeres tőzsdei bevezetés jelentős tőkebevonással és így érdemi közkézhányaddal szintén érdekes jövőkép lehet.
De ez már egy másik sztori.
Köszönöm. Másként látok már sok mindent. Kell egy kis idő, hogy feldolgozzam.
Szívesen állok bármikor rendelkezésedre.
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
A cégöröklés szerencsés esetben tudatosan, minden eseményre tekintettel lévő, tervezett aktus a családi vállalkozások esetében.
Mindenkor, hiszen előre nem lehet tudni, mikor válik esedékessé. Minden eshetőségre tudatosan fel kell és lehet készülni.
A cégöröklés időpontja sok esetben előre nem látható, de a folyamat maga tervezhető.